تبلیغات
iPub > نشر رایگان کتاب‌های بی‌نظیر - سی‌و‌هشتمین المپیاد جهانی فیزیک در اصفهان به کار خود خاتمه داد.

 

به وبلاگ ما خوش‌آمدید. هدف اصلی این وبلاگ ارائه‌ی کتاب‌های الکترونیک (e-book) تدوین‌شده توسط ما یا دیگران است. اما فعالیت‌های وبلاگ محدود به همین زمینه نیست. برای آشنایی بیشتر می‌توانید پست اول وبلاگ را ببینید. از طریق قسمت نظرات و یا ایمیل می‌توانید با ما در ارتباط باشید. برای تبادل لینک نیز به همین شیوه عمل کنید.

امیدواریم دقایق خوبی را در اینجا سپری کنید.

لینك به ما


لوگوی دوستان


Search Engine Optimization and SEO Tools
ترجمه‌ى فارسى هرى پاتر هفت

شبکه دیوانه ساز ایرانی | طرفداران سرسخت هری پاتر


بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:

  

 سی‌و‌هشتمین المپیاد بین‌المللی فیزیک IPhO))

سی و هشتمین دوره‌ی المپیاد جهانی فیزیک که از 22 تیر ماه و با حضور 69 تیم در اصفهان آغاز شد،  طی مراسمی با معرفی برگزیدگان پایان یافت.

215 مدال و دیپلم افتخار در مراسم اختتامیه توزیع شد که از این میان 38 مدال طلا، 46 مدال نقره، 51 مدال برنز و 80 دیپلم افتخار به برگزیدگان اعطا شد. در پایان این دوره تیم چین با بیشترین مدال بر سکوی اول قرار گرفت و تیم‌های کره‌ی‌جنوبی و روسیه به‌ترتیب به مقام‌های دوم و سوم دست یافتند. تیم 5 نفره المپیاد کشورمان با کسب دو مدال طلا و دو مدال نقره و یک مدال برنز رتبه‌ی هفتم سی و هشتمین المپیاد جهانی فیزیک را از آن خود کرد.

 

ایران در المپیاد بین المللی فیزیك
 نخستین مسابقه فیزیك ( IPhO) با شركت تعداد انگشت‌شماری از كشورهای بلوك‌شرق در سال 1348 خورشیدی به ابتكار كشور لهستان در شهر ورشو پایتخت این كشور برگزار شد
در تیرماه 1367 سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برای نخستین بار یك گروه سه نفره را به عنوان ناظر به نوزدهمین المپیاد بین المللی فیزیك به كشور اتریش اعزام نمود. در این المپیاد 30 کشور از سراسر جهان شرکت داشتند
در بیست و دوم مهرماه 1367 با شركت 3500 دانش آموز واجد شرایط مسابقه ای در كل كشور تحت عنوان اولین المپیاد فیزیك برگزار شد و 23 نفر از برگزیدگان آن تحت آموزش تئوری و عملی قرار گرفتند. در سال 1368 در مرحله دوم این مسابقه، 5 نفر به عنوان تیم ایران انتخاب و تحت سرپرستی دكتر محمد سپهری‌راد و دکتر احمد شیرزاد برای نخستین بار به بیستمین المپیاد بین المللی فیزیك كه در كشور لهستان برگزار شد اعزام شدند.
تا سال 1374 سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مسئولیت انتخاب، آموزش و اعزام تیم المپیاد فیزیك به مسابقات جهانی را بر عهده داشت. پس از تاسیس" باشگاه دانش پژوهان جوان" در این سال این مسئولیت برعهده این باشگاه قرار گرفت. از سال 1368 تا كنون ایران در المپیاد بین المللی فیزیك شركت کرده است.

متاسفانه در سال 1372 ایران نتوانست در این مسابقات كه در آمریكا برگزار می شد حضور یابد؛ زیرا دولت آمریكا از صدور ویزا برای تیم اعزامی خودداری کرد. در طول این سال‌ها دانش آموزان كشورمان چه از لحاظ فردی و چه از لحاظ تیمی درخشش بسیار خوبی در این المپیاد داشته اند.

پس از کسب نتیجه‌ی ناامیدکننده در دوره‌ی بیست‌و‌چهارم این رقابت‌ها (با کسب تنها 1 مدال طلا، 1 مدال برنز و 1 دیپلم افتخار)، فیزیکدانان جوان ایرانی در طول 11دوره‌ی بعد مقام‌های بسیار خوبی کسب کردند و

3مقام دومی(30ام در ایتالیا،33ام در اندونزی و 35ام در کره‌ی جنوبی)،

3 مقام سومی(26ام در استرالیا،28ام در کانادا و 29ام در ایسلند)،

3 مقام چهارمی(27ام در نروژ،31ام در انگلستان و 34ام در تایوان) و

2مقام پنجمی(25ام در چین و 32ام در ترکیه) را برای فیزیک ایران به ارمغان آوردند.

در دو دوره‌ی بعد که در اسپانیا و سنگاپور برگزار شد، تیم‌های المپیاد ایران به‌ترتیب به مقامی بهتر از ششم و هشتم دست نیافتند.

یکی از تاسف‌بار‌ترین مطالب در مورد تیم‌های اعضامی‌ایران به المپیاد‌های جهانی فیزیک، حضور تنها "3" دختر در سال‌های1373،1374 و 1379 در این رقابت‌هاست!

پس از پایان یافتن این رویداد مهم علمی، بلاخره سایت رسمی‌برگزارکننده‌ی مسابقات، صورت و حل سؤالات بخش تئوری را منتشر نمود.

سؤالات و حل آن‌ها را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید.

 

 

صورت و حل سؤالات بخش تئوری سی‌و‌هشتمین المپیاد بین‌المللی فیزیک (IPhO) / ایران، اصفهان 1386 (535 کیلو‌بایت)

 

 

 

 نوشته شده توسط هیمن در پنجشنبه 4 مرداد 1386 و ساعت 12:07 بعد از ظهر [+] | نظرات ()
صفحه‌ی نخست

تماس با نویسندگان:

محسن
هیمن

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كنید !    تماس با نویسندگان وبلاگ !    اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها !

آی‌پاب ( این وبلاگ ) جزو وبلاگ‌های مورد علاقه‌ی شما هست ؟ •Locations of visitors to this page