تبلیغات
iPub > نشر رایگان کتاب‌های بی‌نظیر - دانشگاه صنعتی شریف رتبه ی ۵۲۹ در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها

 

به وبلاگ ما خوش‌آمدید. هدف اصلی این وبلاگ ارائه‌ی کتاب‌های الکترونیک (e-book) تدوین‌شده توسط ما یا دیگران است. اما فعالیت‌های وبلاگ محدود به همین زمینه نیست. برای آشنایی بیشتر می‌توانید پست اول وبلاگ را ببینید. از طریق قسمت نظرات و یا ایمیل می‌توانید با ما در ارتباط باشید. برای تبادل لینک نیز به همین شیوه عمل کنید.

امیدواریم دقایق خوبی را در اینجا سپری کنید.

لینك به ما


لوگوی دوستان


Search Engine Optimization and SEO Tools
ترجمه‌ى فارسى هرى پاتر هفت

شبکه دیوانه ساز ایرانی | طرفداران سرسخت هری پاتر


بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:

  

جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط سایت TOP UNIVERSITIES اعلام شد. در این رتبه‌بندی شریف در رتبه‌ی ۵۲۹ ام قرار گرفته است. در رتبه‌بندی جدید رتبه‌ی دانشگاه شریف تفاوت فاحشی با رتبه‌ای دارد که پیش از این توسط موسسه‌های دیگر اعلام شده بود. این رتبه‌بندی توسط سایت TOP UNIVERSITIES اعلام شده و شریف نمره‌ی ۲۲٫۳ گرفته است. بالاترین نمره‌ی این لیست ۱۰۰ است که به دانشگاه آمریکایی هاروارد تعلق دارد. در ادامه‌ی این لیست دو دانشگاه انگلیسی یعنی کمبریج و آکسفورد قرار دارند. دومین دانشگاهی هم که از ایران نامی در این لیست دارد دانشگاه تهران است که ۱۰ پله پائین تر از شریف یعنی در رتبه‌ی ۵۳۹ قرار گرفته است.
معیارها چه بوده؟
دکتر جلالی هروی مدیر ارزیابی، سنجش و نظارت دانشگاه شریف با تائید این خبر گفت: "از ایران دو دانشگاه در بین ۵۵۰ دانشگاه برتر جهان جا گرفتند که این امر جای خوشبختی دارد و باید آن را به فال نیک گرفت." او در مورد نحوه‌ی رتبه‌بندی این موسسه گفت: "یکی از مهم‌ترین معیار‌های این موسسه کیفیت پژوهش در دانشگاه موردنظر است که این امر بیش‌تر به تعداد مقالات ISI دانشگاه نسبت به اساتید و پژوهشگران آن بر می‌گردد." به گفته‌ی دکتر جلالی معیار دیگر حجم قراردادهایی است که دانشگاه‌ها با صنایع و مراکز خارج از دانشگاه می بندند و دانشگاه شریف در این مورد جزو بهترین دانشگاه‌ها است. مدیر ارزیابی دانشگاه در مورد تاثیر مرتبه علمی اساتید دانشگاه در رتبه‌بندی گفت: "مرتبه علمی اساتید روی رتبه دانشگاه تاثیر می گذارد که در شریف هم تعداد اساتید و دانش‌یاران قابل توجه است. این مساله هم دال بر کیفیت علمی دانشگاه است." تعداد دانش‌جوی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از دیگر عوامل موثر بر رتبه‌بندی است و در دانشگاه شریف تعداد دانش‌جویان تحصیلات تکمیلی به گفته‌ی دکتر جلالی قابل توجه است.
دکتر جلالی در مورد اساتید و دانش‌جویانی که برنده‌ی جوایز بین‌المللی شده‌اند گفت: "در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها تعداد اساتید و دانش جویانی که جوایز بین‌المللی برده اند مهم است و البته جوایز داخلی که هم ردیف و ارزش جوایز بین‌المللی نیز هستند موثر است. مثلا جوایز جشنواره خوارزمی که ارزش علمی خیلی خوبی دارد جزو این جوایز به شمار می رود. در دانشگاه ما هم افراد زیادی برنده خوارزمی شده اند." او ادامه داد: "چهره‌های ماندگار هم می‌توانند معیاری برای رتبه‌بندی باشد که دانشگاه ما نیز در این زمینه چهره‌های ماندگار زیادی دارد." البته معیار چهره‌های ماندگار در مورد موسسه TOP UNIVERSITIES مصداق ندارد اما به گفته‌ی دکتر جلالی می‌تواند معیاری برای موسسات دیگر باشد.
از دیگر فاکتور‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاه است که دکتر جلالی در این مورد گفت: "ورود دانش‌جویان المپیادی به دانشگاه امتیاز محسوب می‌شوند. همچنین کسانی که بعد از فارغ‌التحصیل شدن کار عملی در سطح بین‌المللی انجام می دهند هم در رتبه‌بندی تاثیر گذارند."
حکایت رتبه‌بندی‌های قدیمی
در رتبه‌بندی قبلی که در دنیا انجام شده بود دانشگاه‌های ایران در رتبه‌های بسیار بالایی قرار گرفته بودند که تفاوت فاحشی با رتبه‌های جدید کسب شده داشتند. دکتر جلالی در این مورد به خبرنگار روزنامه شریف گفت: "رتبه‌بندی قبلی توسط موسسه OIC انجام شده بود. این موسسه دانشگاه‌ها را بیش‌تر براساس وب مورد بررسی قرار می دهد، که این نوع رتبه‌بندی کامل نیست." وی در ادامه با اشاره به سطح علمی این رتبه‌بندی‌ها گفت: "این نوع رنکینگ خیلی علمی نیست و ارزش بین‌المللی ندارد. در حالی که موسسه QS یک موسسه بین‌المللی است و تمام دانشگاه‌های دنیا آن را قبول دارند. شیوه رتبه‌بندی آن چند بعدی و علمی است که در آن هم کیفیت و هم پژوهش و هم آموزش و فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها و فار‌غ‌التحصیلان آن در نظر گرفته می شود."
پیوندها
سایت TOP UNIVERSITIES
دریافت فایل فهرست رتبه‌بندی دانشگاه‌هانوشته شده توسط محسن در یکشنبه 4 آذر 1386 و ساعت 12:11 بعد از ظهر [+] | نظرات ()
صفحه‌ی نخست

تماس با نویسندگان:

محسن
هیمن

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كنید !    تماس با نویسندگان وبلاگ !    اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها !

آی‌پاب ( این وبلاگ ) جزو وبلاگ‌های مورد علاقه‌ی شما هست ؟ •Locations of visitors to this page