تبلیغات
iPub > نشر رایگان کتاب‌های بی‌نظیر - جالب‌ترین سؤال و جواب فیزیك!

 

به وبلاگ ما خوش‌آمدید. هدف اصلی این وبلاگ ارائه‌ی کتاب‌های الکترونیک (e-book) تدوین‌شده توسط ما یا دیگران است. اما فعالیت‌های وبلاگ محدود به همین زمینه نیست. برای آشنایی بیشتر می‌توانید پست اول وبلاگ را ببینید. از طریق قسمت نظرات و یا ایمیل می‌توانید با ما در ارتباط باشید. برای تبادل لینک نیز به همین شیوه عمل کنید.

امیدواریم دقایق خوبی را در اینجا سپری کنید.

لینك به ما


لوگوی دوستان


Search Engine Optimization and SEO Tools
ترجمه‌ى فارسى هرى پاتر هفت

شبکه دیوانه ساز ایرانی | طرفداران سرسخت هری پاتر


بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:

  

نیلز بور فیزیكدان مشهور دانماركی به یكی از سؤالات امتحانی‌‌اش این چنین جواب می‌دهد:
سؤال: توضیح دهید كه چگونه می‌توان با استفاده از یك فشار سنج ارتفاع یك آسمان خراش را اندازه گرفت؟
پاسخ بور: به فشار سنج یك نخ بلند می‌بندیم. سپس فشارسنج را از بالای آسمان خراش طوری آویزان می‌كنیم كه سرش به زمین بخورد. ارتفاع ساختمان مورد نظر برابر با طول نخ به اضافه طول فشارسنج خواهد بود.
پاسخ بالا چنان مسخره به‌نظر می‌آمد كه مصحح بدون تامل دانشجو را مردود اعلام كرد.ولی دانشجو اصرار داشت كه پاسخ او كاملا درست است و درخواست تجدید نظر در نمره خود كرد.
یكی از استادان دانشگاه به‌عنوان قاضی تعیین شد و قرار شد كه تصمیم نهایی را او بگیرد. نظر قاضی این بود كه پاسخ دانشجو در واقع درست است، ولی نشانگر هیچ گونه دانشی نسبت به اصول علم فیزیك نیست.
سپس تصمیم گرفته شد كه دانشجو احضار شود و طی فرصتی ۶ دقیقه‌ای پاسخی شفاهی ارائه دهد كه نشانگر حداقل آشنایی او با اصول علم فیزیك باشد.
دانشجو در ۵ دقیقه اول ساكت نشسته بود و فكر می‌كرد. قاضی به او یادآوری كرد كه زمان تغیین شده در حال اتمام است. دانشجو گفت كه چندین روش به ذهنش رسیده ولی نمی‌تواند تصمیم‌گیری كند كه كدام یك بهترین است.
قاضی به او گفت كه عجله كند و دانشجو پاسخ داد: روش اول این است كه فشارسنج را از بالای آسمان خراش رها كنیم و مدت زمانی‌كه طول می كشد به زمین برسد را اندازه گیری كنیم. ارتفاع ساختمان را می توان با استفاده از این مدت زمان و فرمولی كه روی كاغذ نوشته‌ام محاسبه كرد.
بور بلافاصله افزود: ولی من این روش را پیشنهاد نمی‌كنم، چون ممكن است فشارسنج خراب شود! روش دیگر این است كه اگر خورشید می‌تابد طول فشارسنج را اندازه بگیریم سپس طول سایه فشارسنج و آنگاه طول سایه ساختمان را اندازه بگیریم.با استفاده از نتایج و یك نسبت هندسی ساده می‌توان ارتفاع ساختمان را اندازه گیری كرد. من رابطه این روش را نیز روی كاغذ نوشته ام.
بور ادامه داد: ولی اگر بخواهیم با روشی علمی‌تر ارتفاع ساختمان را اندازه بگیریم می‌توانیم یك ریسمان كوتاه را به انتهای فشارسنج ببندیم و آن را مانند آونگ ابتدا در سطح زمین و سپس در پشت بام آسمان خراش به نوسان درآوریم. سپس ارتفاع ساختمان را با استفاده از تفاضل نیروی گرانش دو سطح به‌دست آوریم. من رابطه‌های مربوط به این روش را كه بسیار طولانی و پیچیده می‌باشند در این كاغذ نوشته ام.
قصه هنوز هم ادامه داشت: یك روش دیگر كه چندان هم بد نیست. اگر آسمان خراش پله اضطراری داشته باشد می‌توانیم با استفاده از فشار سنج سطح بیرونی آن را علامت گذاری كرده و بالا برویم سپس با استفاده از تعداد نشان‌ها و طول فشارسنج ارتفاع ساختمان رابه‌دست بیاوریم.
ولی اگر شما خیلی سرسختانه دوست داشته باشید كه از خواص مخصوص فشارسنج برای اندازه گیری ارتفاع استفاده كنید می‌توانید فشار هوا در بالای ساختمان را اندازه گیری كنید و بعد فشار هوا در سطح زمین را اندازه گیری كرد سپس با استفاده از تفاضل فشارهای حاصل، ارتفاع ساختمان را به‌دست بیاورید. ولی بدون شك بهتر از همه این راه‌ها یك راه دیگر است. همه كنجكاو بودند بدانند آن راه چیست.
بور گفت: این است كه در خانه سرایدار آسمان خراش را بزنیم و به او بگوییم كه اگر دوست دارد صاحب این فشارسنج خوشگل بشود می‌تواند ارتفاع آسمان خراش را به ما بگوید تا فشار سنج را به او بدهیم!

منبع: aftab.irنوشته شده توسط محسن در یکشنبه 21 بهمن 1386 و ساعت 01:02 قبل از ظهر [+] | نظرات ()
صفحه‌ی نخست

تماس با نویسندگان:

محسن
هیمن

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كنید !    تماس با نویسندگان وبلاگ !    اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها !

آی‌پاب ( این وبلاگ ) جزو وبلاگ‌های مورد علاقه‌ی شما هست ؟ •Locations of visitors to this page